Судија за истрагу овог суда прексиноћ је одбио жалбе адвоката Епархије будимљанско-никшићке на одлуку Основног тужилаштва да владику Јоаникија и свештенике задржи у притвору 72 сата због Световасилијевске литије одржане у Никшићу у уторак.
Управа полиције тврди да је Црква организатор окупљања упркос мерама забране због борбе против вируса корона. Владици Јоаникују и свештеницима не терет се ставља кривично дело непоступање по здравственим прописима за сузбијање опасне заразне болести.
Црногорски премијер Душко Марковић изјавио је јуче да је „Црна Гора изложена бруталном нападу са несагледивим посљедицама по здравље грађана, јер је претходна два дана у више градова дошло је до масовног кршења здравствених наредби и мјера које су прописали надлежни органи за сузбијање епидемије вируса корона“.
Марковић тврди да су сва достигнућа тромесечне борбе против короне доведена у питање, јер је СПЦ позивала грађане на окупљање у коме су екстремисти напали и повредили више припадника полицијских снага.
У Епархији будимљанско-никшићкој тврде да је окупљање народа на традиционалној литији било спонтано, иако је Епархија због здравствених мера планирала само молебан“.
„Притворско задржавање владике Јоаникија и седам протојереја и свештеника је незаконито. Злоупотребљена је важна и добро позната одредба из члана 175 и 488 Законика о кривичном поступку, која прописује услове под којима се може одредити притвор и задржавање до 72 сата. Ниједан од алтернативно прописаних услова ове одредбе није испуњен, а са сваким новим часом трајања оваквог притворског задржавања владике Јоаникија и осталих седам свештеника, расте безакоње које се спроводи према њима и штета коју ће подносити сви“, саопштили су јуче адвокати Епархије будимљанско-никшићке Владимир Лепосавић и Дамјан Ћулчафић.
Они указују да „судови су протеклих дана и седмица већ ‘обарали’ одлуке о одређивању притвора које су се темељиле на околностима да дјело може бити довршено или поновљено, поготово што из Института за јавно здравље свакодневно извјештавају о ‘повољној епидемиолошкој ситуацији’, а традиционално, животно важно јавно сабирање поводом дана Светог Василија Острошког догађа једном годишње“.
Управа полиције Црне Горе саопштила је јуче да је у среду увече у инцидентима у Пљевљама и Никшићу ухапшено више особа кад се полиција сукобила са верницима СПЦ који су протестовали тражећи да се на слободу пусте владика и осам свештеника. Исти извор наводи да је у нередима је повређено више полицајаца, док је из Митрополије црногорско-приморске саопштено да међу повређеним грађанима има и деце.
Према извештајима медија, црногорска полиција наставила је и јуче да приводи грађане који су протестовали против хапшења владике Јоаникија. Незванично се спекулисало да су у Бијело Поље, Пљевља и Беране пребачене специјалне антитерористичке јединице, као и да је у Бијело Поље хеликоптером допремљена и опрема за разбијање демонстрација.
У саопштењу Управе полиције наводи се да је до инцидената у Никшићу прексиноћ дошло кад је група од 400 грађана одбила више полицијских упозорења и наређења да се разиђе и каменицама засула полицајце, међу којима је било више повређених.
„У инцидентима су оштећена и службена возила и опрема… Полиција је, разбила окупљену масу на више група које су се разбежале у више праваца. Тада је ухапшено више особа које ће бити процесуиране у складу са законом. Контролом једне групе грађана у градском парку пронађени су секира и бодеж“, наводи се у саопштењу.
У сукобима са грађанима у Пљевљима су, према наводима Управе полиције, повређена два полицајца, а више особа је ухапшено. У саопштењу из Управе наводи се су полицајци нападнути каменицама, стакленим флашама и пиротехничким средствима.
Црногорски медији јавили су да је полиција користила и „шок-бомбе“ у сукобу са грађанима који су узвикивали: „Не дамо светиње!“, „Пустите владику!“
Због догађаја у Пљевљама огласио се надлежни епископ милешевски Атанасије (Ракита) који је осудио „изненадно насилничко понашање полиције над недужним народом који је мирно шетао улицама града, изражавајући своје незадовољство поводом хапшења владике Јоаникија и седам свештеника у Никшићу“. Он је указао да су „међу повређенима били једно дете и једна бака“ и позвао „власти које господаре над полицијом која би требала да буде народна, да се уразуме и престану са насиљем над недужним народом“, апелујући на „надлежне државне органе да што пре ослободе владику Јоаникија и седморицу свештеника“.
Поједини црногорски портали јављају да је полиција у среду интервенисала и на магистралном путу Беране – Плав код Андријевице, где је разбила блокаду и ухапсила неколико особа. Исти извори наводе да је блокада пута направљена аутомобилима на улазу у Андријевицу, уз захтев да се пусте на слободу владика Јоаникије и свештеници, разбијена сузавцем и употребом силе.
Црногорска полиција поднела је кривичне пријаве и против три посланика опозиционог Демократског фронта: Андрије Мандића, Предрага Булатовића и Милана Кнежевића. Они су, како се наводи у полицијскм саопштењу, 6. маја у Скупштини Црне Горе позивали грађане да се у што већем броју окупе на литији у Никшићу 12. маја и тражили од митрополита Амфилохија, владике Јоаникија и Епископског савета ЦГ да наставе са литијама, што је окарактерисано као „кривично дело позивање на отпор и на непоштовање Наредбе Министарства здравља о забрани окупљања“.
Мандић је јуче у Скупштини изјавио да „митрополит Амфилохије и владика Јоаникије нису желели да се организује, нити су планирали да се организује литија, већ грађани Никшића и да је он позвао присталице Демократског фронта да дођу код манастира у Никшићу“.
Мандић је апеловао на колегијум црногорског парламента да „пронађе решење добро за све грађане Црне Горе“.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије (Радовић) позвао је јуче поред кивота светог Пера Цетињског, све у Црној Гори, без обзира на верска, национална, политичка и друга опредељења, да се „врате Богу Љубави, узајамности, братској слози и слободи“.
Он је указао да власт није испоштовала захтеве Епископског савета о пуштању на слободу владике Јоаникија и никшићких свештеника због чега је дошло до прексиноћњих збивања у којима су „настрадали вјерници, дјеца која су пребијена у Пљевљима и у исто вријеме чувари реда, што је трагично за све, трагично за Црну Гору, трагично пред свијетом и Европом“. Митрополит је поновио молбу да се ослободе епископ Јоаникије и његови свештеници, како би се „прекинуле диобе и сукобљавања која су у Црној Гори присутна још од времена Светог Петра Цетињског, а нарочито након 1945 – од времена оног савременог братоубилаштва и богоубилаштва“.
„Ако неко има да одговара за нешто, ја молим оне који су на власти – ја ћу то и написати у писму господи предсједнику и премијеру ових дана – да одговарам ја. И ако треба неко да буде хапшен и суђен, нека то да буде Митрополит црногорско-приморски, наследник Светог Петра Цетињског… Ја молим све, ако неко треба да буде суђен за то што се догађа у Црној Гори и за збивање народа у Црној Гори, онда треба прије свега мене да суде. Ја сам спреман да изађем на суд и да, ако треба, будем и осуђен и пет, и десет година, и колико год треба“, поручио је митрополит Амфилохије.
Поводом хапшења у Никшићу председник Србије Александар Вучић јуче је изјавио да „не може да се меша у послове друге државе, да је потребно бирати речи, али да се ипак ради о питању које се тиче СПЦ и српског народа због чега је и раније замолио и изразио уверење да ће власти Црне Горе то разумети“.
„Ми немамо избора, у границама у којима то можемо, да будемо уз свој народ и своју Цркву“, казао је Вучић приликом обиласка новоотвореног површинског копа Радљево-Северак у саставу Рударског басена Колубара, преноси Бета.
Он је о овом проблему среду у телефонском разговору разменио мишљење са патријархом Иринејем. Поглавар СПЦ је, како тврде агенције, о истој теми потом имао телефонски разговор и са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком. Додик сматра да „актуелна власт у Црној Гори има јасан план за урушавање СПЦ, што је неприхватљиво и брутално“.
Бошко Обрадовић, председник Покрета Двери, саопштио је јуче да је један од његових пет захтева за прекид штрајка глађу испред српског парламента „заштита епархија СПЦ и православних верника у Црној Гори“. У Дверима оцењују да је хапшењима у Никшићу „режим Мила Ђукановића још једном показао да је спреман да изазове и грађански рат само да би се очувао на власти“.
Молебани и интернет литија
По благослову патријарха Иринеја, у крипти Спомен-храма Светог Саве на Врачару јуче је требало да буде служен Молебан Пресветој Богородици за подршку епископима, свештенству и верницима СПЦ у Црној Гори. Молебан је требало да служи викар патријархов епископ ремезијански Стефан (Шарић). Он је изјавио за Данас да ће се овај молитвени канон читати у свим црквама Архиепископије београдско-карловачке, уз поштовање мера борбе против вируса корона. Од среде молебани Пресветој Богородици, као молитвена подршка страдалним архијерејима, свештенству, монаштву и верном народу СПЦ у Црној Гори, свакодневно ће се служи у свим манастирима Епархије рашко-призренске. „Интернет литију“ четвртком синоћ је у Црној Гори требало да води протојереј-ставрофор Гојко Перовић, а тема је било „тамничење владике Јоаникија и свештеника.
„Још гори сценарио“
Владика Јоаникије и свештеници се налазе у полицијској станици у Никшићу где им је, према незваничним Данасовим сазнањима, допуштено да их ујутру обилази свештеник. Владичин брат Милутин Мићовић изјавио је јуче да владици одузет телефон приликом хапшења и да није у могућности ни да га посети. Милутин Мићовић каже да очекује „још гори сценарио“.
Осуда хапшења новинара
Удружење новинара Србије осудило је јуче хапшење дописника Вечерњих новости из Црне Горе Велише Кадића, ког је полиција привела прексиноћ док је извештавао са протеста у Никшићу. УНС је позвао Европску и Међународну федерацију новинара да протестују због Кадићевог хапшења и траже неометан рад новинара у Црној Гори.
Пратите нас и на друштвеним мрежама: